Vuosittain EEK palkitsee joukon tuomareita hyvistä ja maineikkaista suorituksista. Oheinen lista kertoo palkitut tuomarit vuosien takaa. Tarkista kuka on palkittu ja miksi.

Vuosi Erotuomari Naiserotuomari Aet 1 Aet 2 Lupaus Tulokas Tarkkailija
1990 Markku Tiensuu   Olli Luukkanen Markku Taponen Rami Lindberg Timo Pihlajasaari Jarmo Malinen
1991 Petteri Lindblom   Mika Peltola Pasi Heinonen Panu Hiltunen Tapio Tirkkola Pekka Heinonen
1992 Mika Peltola   Markku Tiensuu Jonas Turunen Vesa Pohjonen Olli Ropponen Kalevi Paavilainen
1993 Petteri Lindblom   Olli Ropponen Johanna Lindqvist Petteri Repo Jarkko Sorvanto Ilkka Kouri
1994 Jari Maisonlahti   Markku Tiensuu Leena Huttunen Tom Lindberg Kari Kulotie Olli-Pekka Filatov
1995 Tero Turunen   Pia Lappi Tom Björklund Henri Heikura Alex Morbin Tapani Tähtikunnas
1996 Jari Maisonlahti   Esa Markkanen Markku Hakkarainen Pauli Ojalehto Hanna Malmi Pentti Sneck
1997 Vesa Pohjonen   Sampsa Luukkanen Tuomas Toropainen Hanna Malmi Sami Kallio Jarmo Malinen
1998 Jari Maisonlahti   Markku Hakkarainen Anni Karttunen Ville Väänänen Toni Halinen Markku Taponen
1999 Tero Turunen   Markku Kärkkäinen Janne Laaksonen Jonas Turunen Matti Silvennoinen Hannu Heikkilä
2000 Vesa Pohjonen   Markku Tiensuu Jukka Stockus Dennis Antamo Timo Immonen Reijo Tjurin
2001 Jari Maisonlahti   Markku Tiensuu Tuomas Räty Sami Turunen Anu Lehtonen Kari Ollikainen
2002 Tom Lindberg Anu Lehtonen Markku Kärkkäinen Tom Lundgren Juha Patama Laura Wuolanne Reijo Tjurin
2003 Heikki Ruotanen Katriina Elovirta Anu Lehtonen Laura Wuolanne Simo Nykänen Katriina Forsback Kari Ollikainen
2004 Pauli Ojalehto Anu Lehtonen Jonas Turunen Katriina Forsback Juho Luukkanen Xhevdet Gela Tapani Tähtikunnas
2005 Tom Lindberg Laura Wuolanne Sami Turunen Elmo Telenius Joonas Kovapohja Mikko Malm Tero Turunen
2006 Anu Lehtonen Nina Nummelin Jonas Turunen Ikenna Igekwuonu Mika Saukkonen Joni Heikkinen Eric Lundgren
2007 Juho Luukkanen Anu Jokela os. Lehtonen Simo Nykänen Petteri Jyrkönen Lauri Halonen Sakariye Aden Kari Ollikainen
2008 Joonas Kovapohja   Jukka Honkanen Henrik Vuornos Ville-Pekka Männikkö Ekim Özdemir Markku Kärkkäinen
2009 Sami Turunen Johanna Ruohola Janne Haikari Saara Lehtonen Elbasan Kabashi Santeri Sandberg Eric Lundgren
2010 Dennis Antamo Anu Jokela Jonas Turunen Juhani Haara Juha Åke Gezim Arifi Joni Taipale
2011 Anu Jokela Johanna Toropainen os. Ruohola Juhani Haara Matti Matilainen Nina Hammarberg Verneri Vainio Jussi Saarijärvi
2012 Juho Luukkanen Nina Hammarberg Hausin Fathulla Tuomas Pulkkinen Juhani Haara Eldar Mehinoviz Pasi Kangas
2013 Fathulla Hausin Nina Hammarberg Kari Kokko Jussi Rantanen Ahmed Alaeddine Pekka Kemppinen Juha Granlund
2014 Gezim Arifi Nina Hammarberg Jonas Turunen Santeri Sandberg Tuomas Pulkkinen Tommi Jokela Juho Rahko
 2015 Peiman Simani  Jasmine Stubbe  Janne Roivas Roni Hakola Amir Hajizadeh Hao Pan Janne Haikari
 2016 Peiman Simani Niina Hammarberg Tuomas Pulkkinen Kushtrim Obertinca Fazli Suka Mikko Hakulinen Nils Lemström
 2017 Juho Luukkanen  Jasmine Stubbe Jukka Honkanen Anni Hietanen Konta Brusin Veeti Kyllönen Timi Lehtola

 

Erikoismaininnat:

Vuosi Palkittu Peruste
1990 Raine Lampinen Vuoden kehittynein
1990 Olli Luukkanen Maineteko
1992 Mika Peltola Nousu Liigatuomariksi
1993 Mika Peltola Maineteko
1995 Jorma Lindblom Maineteko
1996 Nils Lemström Maineteko
1997 Mikko Repo TEA
1997 Olli Luukkanen Ansioitunein
1998 Anri Hänninen Maineteko
2000 Raimo Kalliokoski Maineteko
2000 Heikki Tetri Aktiivi
2000 Tapani Tähtikunnas Maineteko
2001 Timo Kettunen Aktiivi
2002 Göran Slotte Aktiivi
2003 Nils Lemström Aktiivi
2004 Vesa Pohjonen Nousu liigatuomariksi
2004 Laura Wuolanne Vuoden aktiivi
2005 Anu Lehtonen Maineteko, FIFA aet ehdokkuus
2007 Jonas Turunen Maineteko, FIFA aet ehdokkuus
2007 Kari Kokko Aktiivi
2008 Anu Jokela MM-kisat, Uusi-Seelanti
2008 Göran Slotte Aktiivisuus
2009 Juha Granlund Työmies
2009 Dennis Antamo Maineteko, valiotuomariksi
2011 Johanna Toropainen Maineteko, FIFA ET ehdokkuus
2011 Dennis Antamo Maineteko, FIFA ET ehdokkuus
2011 Jukka Honkanen Maineteko, FIFA AET ehdokkuus
2011 Nils Lemström Aktiivisuus
2012 Anu Jokela Lontoon olympialaiset
2014 Matti Hiltunen Duunari
2014 Kari Kokko Positiivi
2015 Jussi Rekilä Erityismaininta, lukioprojekti
2015 Nina Hammarberg Maineteko, 1. Naisten Mestarien Liigan ottelu

Vastaa